Koupě družstevního vlastnictví má své výhody.

Tři základní informace k „PENB“
1.6.2018
Jak poznat dobrou kancelář ?
1.8.2018

Patříte mezi uživatele pronajatého bytu a nastalo rozhodnutí investovat relativně stejnou částku nájemného raději do splátky hypotéky, a získat vlastní střechu nad hlavou.

Koupí družstevního bytu, respektive převedení družstevního podílu za úplatu, má výhodu v pořizovací ceně, která je levnější oproti koupě bytu v osobním vlastnictví.  Ta bývá zhruba v rozdílu 10 %.

 

Přednosti družstevního vlastnictví:

  • levnější kupní cena
  • rychlý administrativní převod, tím navazující i brzká pronajímatelnost je-li účel koupě investice
  • nehradí se daň z nabytí
  • je také předmětem dědictví

 

Co obnáší pořízení družstevního bytu a na co se zaměřit: 

  • Způsob financování:  Není-li dostatek finančních prostředků, počítá se s úvěrem. V tomto případě je zásadní zjistit, je-li možné bytovou jednotku převézt do osobního vlastnictví. A za jakých podmínek. Nelze bankou zastavit nemovitost, která je ve vlastnictví družstva.
  • Schvaluje-li družstvo převod do osobního vlastnictví:  Pokud souhlasí s převodem, budete mít na převod lhůtu min. 1-2 roky.
  • Jakou celkovou částku zbývá doplatit v úvěru za revitalizaci příp. i úvěru za výstavbu domu:  Zajímáte-li se o konkrétní anuitní splátku, tu najdete v evidenčním listu nájmu, konkrétně  v kolonce fondu oprav. Můžeme vzít v potaz to, jakmile se úvěr za revitalizaci vyplatí, sníží se měsíční splátka do fondu oprav.

 

Jak prokázat družstevní vlastnictví:

U osobního vlastnictví se bytová jednotka eviduje v Listu vlastnictví zapsaného v Katastru nemovitostí. A samozřejmě Kupní smlouva.

U družstevního vlastnictví získáváte Smlouvu o převodu družstevního podílu, Nájemní smlouvu s družstvem a evidenční členské číslo. Družstvo se prokáže dokumentem tzv. Prohlášením vlastníka.

 

………………………….Pro  koupi nemovitosti pro Vás máme zajištěné Hypoteční centrum, Jana Mikušová, Rožnov pod Radhoštěm.