Tři základní informace k „PENB“

Prodat anebo pronajmout svůj byt či dům ?
1.5.2018
Koupě družstevního vlastnictví má své výhody.
1.7.2018

Průkazka energetické náročnosti se řídí Zákonem č. 406/2000 Sb.

1. Co je PENB ? Zpracovávají se informace tepelně – technické a technologické

Nebo-li Průkazka Energetické Náročnosti Budovy. Sděluje nám: kolik budova, dům či byt spotřebuje energie při běžném provozu za rok. Kolik nemovitost spotřebuje na vytápění, klimatizaci, ohřevu teplé vody, osvětlení, větrání, spotřebu elektrické energie atd. Taktéž i výdaje na vytápění nemovitosti. Provozní náklady se mohou na základě kvalitní tepelné izolace lišit o tisíce až desetitisíce korun. Podle náročnosti spotřeby se následně zařadí do jednotlivé třídy energetické náročnosti, od nejúspornější (A) až po nejméně úspornou (G) (na provozu nejnáročnější). Technické parametry mají tedy logicky vliv i na tržní cenu nemovitosti. PENB má platnost 10 let, pokud nedošlo k rozsáhlé rekonstrukci, která by měla vliv na měřené technické parametry nemovitosti.

Jak uspořit ? volba zateplení, výměna oken, výměna kotle, volba varianty vytápění, instalace úsporných žárovek…

2. Povinnost za zpracování nese majitel.

  • prodáváte anebo pronajímáte nemovitost (mimoto je-li nabídka prodeje anebo pronájmu zadána v inzerci a nevíte-li doposud do jaké třídy nemovitost spadá označuje se automaticky třídou G)
  • stavíte novostavbu (průkaz se předkládá společně se žádostí o stavební povolení, nemovitost musí být nejhůře ve třídě C)
  • provádíte rekonstrukci rozsáhlého charakteru (za rekonstrukci se považuje změna „obálky“ budovy – střecha, obvodové stěny, okna, dveře, podlahy, na ploše větší než 25 %)
  • žádáte o dotaci v rámci Zelená úsporám anebo kotlíkové dotace
  • majitel veřejné budovy nad 250 m2 energeticky vztažné plochy a majitelé bytových domů a administrativních budov s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 1500 m2 (energeticky vztažná plocha je zastavěná plocha násobena počtem pater objektu; EVP jednoho patra se počítá z vnějších rozměrů včetně plochy obvodových konstrukcí, nejedná se o užitnou plochu)

3. V kterých případech se PENB zřizovat nemusí:

  • budovy postavené do 1.1. 1947
  • budovy s plochou do 50 m2
  • při předání bytové jednotky novému majiteli můžete PENB nahradit vyúčtováním energií za uplynulé 3 roky
  • budovy navrhované a obvyklé užívané jako místa bohoslužeb, průmyslové provozy, dílenské a zemědělské provozy do 700 GJ/rok
  • energetický štítek se nezpracovává u prodeje bytu v družstevním vlastnictví